Plelegnacja, Poradnik

Jak dbać o schody drewniane?

Schody drewniane pielęgnacja

Schody drewniane to nie tylko funkcjonalny element wnętrza, ale także ozdoba każdego domu. Aby zachować ich piękno i trwałość na lata, ważne jest regularne i odpowiednie dbanie o nie. Postaramy się udzielić kilku wskazówek jak właściwie pielęgnować schody drewniane, aby zachować ich wygląd i trwałość.

1. Regularne czyszczenie

Ścieramy kurze z mebli czy myjemy podłogi na co dzień ale co ze schodami? Regularne czyszczenie jest kluczowe dla zachowania ich dobrego stanu.  Zalecamy usuwanie kurzu, brudu i innych zanieczyszczeń za pomocą miękkiej szczotki lub wilgotnej szmatki. Unikaj agresywnych środków chemicznych, które mogą uszkodzić powierzchnię drewna jak i lakieru/oleju! Stosuj tylko i wyłącznie preparaty przeznaczone do czyszczenia drewna.
Możesz skorzystać z odkurzacza ale pamiętaj o końcówce z miękkim włosiem aby nie porysować powierzchni drewna.

2. Ochrona przed wilgocią:

Woda i schody drewniane to niezbyt dobre połączenie. Drewno świerkowe z którego wykonujemy schody bardzo dobrze absorbuje wodę przez co może ono spęcznieć i ulec uszkodzeniu. Unikaj przecieków i nie pozostawiaj wilgotnych przedmiotów na schodach. Jeżeli woda wylała się na schody nie panikuj tylko jak najszybciej postaraj się ją usunąć za pomocą bardzo chłonnych ścierek z mikrofibry 

Pamiętaj również o wentylacji i wietrzeniu pomieszczenia w którym schody się znajdują. W zastanym powietrzu jest mnóstwo wilgoci i kurzu które mają duży wpływ między innymi na schody. Pomijając aspekt zdrowotny, drewno pochłania wilgoć z powietrza tak samo jak bezpośrednio z wody. 
WAŻNE- Zbyt wilgotne powietrze może powodować skrzypienie schodów! 

3. Usuwanie plam

W przypadku pojawienia się plam na schodach, ważne jest szybkie reagowanie. Przetrzyj plamy delikatnie za pomocą wilgotnej szmatki, a jeśli to nie wystarcza, możesz użyć delikatnych detergentów przeznaczonych do drewna. Pamiętaj jednak, aby zawsze przetestować środek na niewidocznej części schodów przed użyciem na całej powierzchni.

4. Zapobieganie zarysowaniom

Drewno świerkowe jest stosunkowo miękkim gatunkiem drewna. Przez to schody z niego wykonane są narażone na zarysowania, szczególnie w miejscach o dużej ruchliwości. 

Pierwszą rzeczą jest zabezpieczenie struktury drewna lakierem lub olejem przeznaczonym do schodów, podłóg lub parkietów. Stworzy to twardą powłokę która uchroni materiał przed uszkodzeniem. 

Nasze schody te przeznaczone są do użytku wewnątrz pomieszczeń. Zalecamy aby nie chodzić po nich w butach w których poruszamy się poza domem. W podeszwie mogą kamienie, piasek lub inne elementy mogące wyrządzić nieodwracalne szkody w postaci głębokich rys i zabrudzeń. 

Dla osób ceniących sobie wyjątkową dbałość sugerujemy zastosowanie nakładek na stopnie. 

5. Konserwacja i ocena stanu technicznego

Lata mijają a schody tracą swój pierwotny blask? Często niewielkim nakładem pracy możesz sprawić aby cieszyć się nimi i ich wyglądem jak najdłużej!
Przede wszystkim tak jak podpowiedzieliśmy w punkcie nr. 1, do codziennej pielęgnacji  stosuj środki przeznaczone do drewna. 
W zależności od rodzaju wykończenia (lakier, olej, wosk) oraz tego w jaki sposób były czyszczone, mogą się pojawić przetarcia, ubytki itp. Po pewnym czasie najintensywniej eksploatowane części schodów czyli stopnie i pochwyt balustrady będą mogły wymagać odświeżenia w postaci ponownego lakierowania lub olejowania. To normalne i naturalne. Okresowe odnawianie warstwy zabezpieczającej drewno pomoże zachować idealny wygląd przez naprawdę długie lata. 

Pamiętaj również o kontroli drewna pod kątem insektów!

Pielęgnowanie schodów drewnianych to inwestycja w ich trwałość i wygląd na długie lata. Regularne czyszczenie, ochrona przed wilgocią, konserwacja i zapobieganie uszkodzeniom to kluczowe kroki, które pomogą Ci cieszyć się pięknymi i bezpiecznymi schodami przez wiele lat.

Powiązane wpisy