Schody wewnętrzne muszą być przede wszystkim wygodne i bezpieczne. Zwłaszcza, jeśli w domu mieszkają dzieci lub osoby starsze. Aby spełnić te kryteria, najlepiej zaprojektować je zgodnie z wytycznymi. Chętnie podpowiemy, które z parametrów podnoszą komfort użytkowania schodów wewnętrznych. Jakie wymiary schodów są wygodne i najchętniej wybierane? Czy wymiary schodów drewnianych różnią się od na przykład betonowych? Omówmy to sobie krok po kroku.
Schody wewnętrzne ‒ wymagania techniczne
Wymiarowanie schodów należy rozpocząć od zapoznania się z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. To właśnie tam zawarte są wymiary schodów wewnętrznych obowiązujące w domach jednorodzinnych. Dokument wskazuje między innymi minimalną szerokość użytkową biegu schodów czy maksymalną wysokość stopni. Nie ma znaczenia, czy w grę wchodzą schody betonowe, kamienne czy drewniane.
Wysokość schodów
Ustawodawca pozostawia dowolność w zakresie wysokości schodów wewnętrznych i nie precyzuje, ile powinna ona wynosić. Wiemy natomiast, że maksymalna liczba stopni w jednym biegu schodów to 17. Mamy także wytyczne dotyczące wysokości kondygnacji, czyli odległości od stopnia schodów do sufitu ‒ powinna ona wynosić minimum 205 cm.
Schody ‒ wymiary stopni
Tym, co przede wszystkim wpływa na komfort korzystania ze schodów, jest wymiar stopnia schodowego. Źle dobrane wielkości będą powodowały zmęczenie podczas przemieszczania się między piętrami, mogą też wpłynąć na stabilność poruszania się, a tym samym ‒ na bezpieczeństwo. Przyjrzyjmy się dokładnie ergonomicznym wymiarom stopni schodów w domach jednorodzinnych.
Wysokość stopnia
Standardowa wysokość stopnia schodów oscyluje między 16 a 18 cm i wynika ze średniej długości kroku człowieka, która obliczona została na 60‒65 cm. Maksymalna wysokość stopnia schodów wewnętrznych, jaką dopuszcza Prawo budowlane, to 19 cm. Wyjątek stanowią piwnice i poddasza nieużytkowe (20 cm). Jeśli tylko mamy taką możliwość, warto trzymać się wartości środkowych ‒ takich, które nie tylko mieszczą się w normach, ale uchodzą za najbardziej komfortowe i bezpieczne.
Co ważne, wymiary stopni schodowych powinny być jednakowe na całej długości biegu. Dopuszczalna różnica wysokości stopni nie może przekraczać 1 cm, a najlepiej, gdyby nie było jej wcale, bo wszelkie odchylenia i różnice mogą stanowić ryzyko dla zdrowia, a nawet życia domowników.
Szerokość schodów
Tę wielkość dokładnie definiuje wyżej wspomniane rozporządzenie. Minimalna szerokość biegu schodów w domu to 80 cm. Dotyczy to również spocznika. Taka przestrzeń umożliwia swobodne poruszanie się między kondygnacjami i bezpieczne mijanie się dwóch osób. Jeśli masz taką opcję, możesz nieco zwiększyć szerokość stopnia schodów ‒ do 90, a nawet 100 cm. Z całą pewnością wpłynie to pozytywnie na komfort korzystania z klatki schodowej przez domowników.
Głębokość stopnia schodów
Intuicja podpowiada, że głębokość stopnia powinna umożliwiać zmieszczenie się na nim ludzkiej, dorosłej stopy w całości. Oznacza to, że głębokość schodów nie powinna być mniejsza niż 25 cm, a jej górna granica to ok. 29-30 cm. Nieco inaczej będzie to wyglądało w przypadku schodów wewnętrznych innych niż schody proste, w których każdy stopień ma prostokątny kształt. Jeśli w Twoim domu zaprojektowano na przykład schody wachlarzowe albo kręte, ich głębokość nie będzie identyczna na całej szerokości biegu. Wtedy indywidualnie trzeba dobrać parametry stopni, aby zachować komfort i bezpieczeństwo poruszania się po nich.
Wysokość poręczy od stopnia
Jeszcze jedna wielkość, którą należy wziąć pod uwagę, to wysokość balustrady schodowej. Niezależnie od tego, z czego jest wykonana, zaleca się, aby barierka umiejscowiona była na wysokości ok. 90 cm, licząc od poprzedniego stopnia.
Co ciekawe, prawo w ogóle nie nakłada obowiązku zamontowania barierki przy schodach wewnętrznych. Gorąco jednak zachęcamy do tego ze względu na bezpieczeństwo, zwłaszcza, jeśli w domu mieszkają dzieci. W takim przypadku polecamy też wybór pełnej balustrady albo gęsto osadzonych tralek. Wysokość barierki na schodach wewnętrznych ma uniemożliwić przypadkowe przechylenie się przez nią i upadek z wysokości. W przypadku schodów zabiegowych dobrze jest zamontować dodatkową poręcz, po stronie ściany, ale w odległości minimum 4 cm od niej.
Warto zatroszczyć się również o to, żeby balustrady pozbawione były ostrych elementów, a jeśli decydujesz się na szklaną balustradę, wybierz szkło o podwyższonej wytrzymałości na uderzenia.
Wymiary schodów ‒ wzór
Chcesz przekonać się, czy schody zaprojektowane dla Twojego domu spełniają kryterium ergonomiczności? To znaczy, czy chodzenie po nich nie będzie pochłaniało więcej energii niż to konieczne? Istnieje wzór na wygodne schody ‒ opracowany właśnie po to, by łatwo obliczyć, czy wymiary Twoich schodów spełniają normy. Oto on: 2h + s, gdzie „h” oznacza wysokość, a „s” głębokość stopnia. Wynik tego działania powinien mieścić się w zakresie 60‒65 cm. Sprawdź, czy na pewno tak właśnie jest u Ciebie.
W firmie SOWOSZ doskonale wiemy, że warto mieć na uwadze normy i standardy przy wymiarowaniu schodów w domu. Nie tylko dlatego, żeby uniknąć ewentualnych kłopotów z odbiorem budynku. Przede wszystkim po to, żeby wszystkim użytkownikom schodów zapewnić bezpieczeństwo oraz komfort każdego dnia.