Schody w domu to nie tylko łącznik między kondygnacjami. To istotny, z daleka widoczny element wystroju. Wybór tych konkretnych podyktowany jest potrzebami budynku oraz jego mieszkańców. Przeglądając oferty schodów drewnianych, można spotkać schody policzkowe. Co to takiego?
Schody policzkowe ‒ najważniejsze informacje
Definicja schodów policzkowych wskazuje przede wszystkim na obecność policzków, czyli dwóch belek, pomiędzy którymi zamocowane są stopnie. Stanowią one wystarczającą konstrukcję, by nie trzeba było stosować żadnych dodatkowych elementów nośnych. Funkcjonalność i elegancja schodów policzkowych czynią je popularnym wyborem zarówno do klasycznych, jak i nowoczesnych domów jednorodzinnych.
Montaż balustrady przy schodach policzkowych jest kwestią wyboru. Chociaż prawo budowlane nie narzuca takiej konieczności, lepiej zamontować balustradę wszędzie tam, gdzie mieszkają dzieci lub osoby starsze. Dla bezpieczeństwa i komfortu użytkowania. Schody policzkowe dobrze komponują się z balustradą z drewna lub ze szkła.
Dlaczego warto wybrać schody policzkowe?
- zajmują mało miejsca;
- są dość łatwe w montażu ze względu na niewielką liczbę elementów konstrukcyjnych;
- nadają wnętrzu wrażenie lekkości;
- komfortowo się z nich korzysta;
- należą do jednych z najbardziej bezpiecznych rodzajów schodów domowych;
- pasują do wnętrz w stylu klasycznym (schody policzkowe z podstopniami) oraz nowoczesnych (ażurowe schody policzkowe).
Schody policzkowe ‒ konstrukcja
O charakterze schodów policzkowych decyduje ich konstrukcja. Zbudowane są one w taki sposób, że stopnie zamocowane są pomiędzy dwiema równoległymi belkami. Te belki ‒ policzki ‒ stanowią główny element nośny takich schodów. Biorą na siebie całe obciążenie konstrukcji schodów drewnianych policzkowych i nie wymagają zastosowania żelbetowego podparcia. Belki policzkowe schodów najczęściej wykonuje się z drewna albo ze stali. Stanowią wówczas eleganckie i modne połączenie z drewnianymi stopniami.
Schody samonośne policzkowe
Ten typ schodów nie wymaga przytwierdzania do ścian. Stanowi niezależną konstrukcję, złożoną ze stopni i policzków, która montowana jest do podłogi oraz do stropu. Wyjątkowo dobrze prezentują się w dużych, otwartych przestrzeniach. Wśród samonośnych schodów policzkowych są takie, które posiadają podstopnice oraz takie, które są ich pozbawione ‒ mówimy wówczas o schodach ażurowych. Przyjrzyjmy się bliżej charakterystyce jednych i drugich.
Schody policzkowe z podstopniami
Inaczej: schody policzkowe pełne, dywanowe albo schody zabudowane. Każdy ich stopień składa się ze stopnicy i podstopnicy, czyli pionowego elementu łączące stopnie. Stopnica i podstopnica mogą być w tym samym kolorze albo kontrastować ze sobą. Dość popularny jest chociażby wybór białej podstopnicy do stopnicy w naturalnym, drewnianym kolorze. Zaletą schodów z podstopniami jest możliwość zagospodarowania przestrzeni pod nimi, o ile przylegają do ściany, tworząc z nią kącik, który można zabudować. Schody policzkowe samonośne nie wymagają, żeby montować je przy ścianie.
Schody policzkowe ażurowe
Druga opcja to brak podstopnicy. Uzyskujemy w ten sposób schody ażurowe, czyli z pustą przestrzenią pomiędzy stopniami. Elementem łączącym stopnie są wówczas właśnie policzki, usytuowane po obu stronach biegu schodów albo ‒ w przypadku schodów przylegających do ściany ‒ po zewnętrznej stronie biegu. Do największych zalet takiej konstrukcji zaliczamy przepuszczalność światła i wrażenie lekkości.
Schody policzkowe ‒ cena
Schody policzkowe bywają tańsze niż inne konstrukcje ze względu na stosunkowo niewielką liczbę elementów składowych. Na ich cenę wpływają między innymi:
- wielkość ‒ więcej stopni to automatycznie wyższy koszt całości;
- rodzaj ‒ chociażby schody policzkowe zabiegowe będą nieco droższe niż proste;
- kąt nachylenia schodów ‒ łagodniejszy kąt nachylenia sprawia, że stopnie są głębsze, co może skutkować wyższymi kosztami realizacji projektu.
Dlatego dla każdego z naszych klientów przygotowujemy indywidualną wycenę. To uczciwe rozwiązanie zarówno dla zamawiającego, jak i dla producenta. Tym bardziej, że nasze schody powstają na indywidualne zamówienie, a więc każdorazowo są unikalnym produktem, którego koszt można oszacować dopiero na podstawie konkretnego projektu.
Chcesz wiedzieć, ile kosztują schody policzkowe? Skontaktuj się z nami i przedstaw swoje wyobrażenie o nich, a przygotujemy projekt i wycenę. Możesz także skorzystać z konfiguratora produktów na naszej stronie internetowej. Wystarczy, że wprowadzisz wymiary, a na ich podstawie przygotujemy dla Ciebie wizualizację schodów.
Dlaczego SOWOSZ to dobry wybór, jeśli chodzi o drewniane schody policzkowe?
- ponad 20 lat na rynku schodów;
- produkcja schodów od A do Z, bez podwykonawców ‒ kontrola na każdym etapie, troska o każdy detal;
- drewno świerkowe z polskich Lasów Państwowych;
- szeroka oferta schodów drewnianych;
- konfigurator schodów ‒ nowatorskie narzędzie online, które umożliwia wprowadzenie niezbędnych wymiarów, na podstawie których przygotujemy dla Ciebie ofertę z wizualizacją produktu.