Poradnik

Jak obliczyć schody? Poradnik

Jak obliczyć schody? Schody drewniane SOWOSZ

Projektowanie schodów wymaga wzięcia pod uwagę wielu czynników, które złożą się na ostateczny kształt konstrukcji. Trzeba tak dobrać poszczególne parametry, żeby zapewnić komfort i bezpieczeństwo osobom korzystającym ze schodów, a przy tym trzymać się odgórnych wymagań technicznych. Dziś podpowiadamy, jak obliczyć schody drewniane, które następnie możesz zamówić za pośrednictwem naszej strony internetowej sowosz.pl.

Jak obliczyć schody?

W tym, jak prawidłowo obliczyć schody, pomagają wymagania techniczne, wynikające z rozporządzenia Ministra Infrastruktury (z 12 kwietnia 2002 r.). Znajdziemy tam między innymi informacje o maksymalnych wysokościach stopni czy dopuszczalnej liczbie stopni w biegu. Najważniejsze wiadomości o wymiary schodów do domu zebraliśmy dla Was w osobnym artykule.

Parametry, które koniecznie należy wziąć pod uwagę, to:

  • kąt nachylenia schodów;
  • wysokość stopnia;
  • głębokość stopnia;
  • szerokość biegu;
  • liczba stopni w biegu.

Jak obliczyć schody ‒ kalkulator

Istnieje pewien uniwersalny wzór do zastosowania przy obliczaniu schodów do domu: 

2 h + s = 60-65 cm.

Co oznaczają poszczególne symbole w tym równaniu? H to wysokość stopnia, a s ‒ jego szerokość. Wynik pomnożenia wysokości stopnia przez 2 i dodania szerokości, powinien mieścić się w przedziale od 60 do 65 cm.

Punktem wyjścia dla takich obliczeń jest zawsze wysokość kondygnacji, czyli odległość, dla której schody mają być łącznikiem. Wartość tę musimy podzielić przez wysokość stopnia, aby przekonać się, ile stopni należy zaprojektować. Otrzymane wyniki pozostaje porównać z wytycznymi Ministra Infrastruktury i upewnić się, że nasze schody będą spełniały wszelkie standardy.

Jak obliczyć schody zabiegowe?

O schodach zabiegowych mówimy wówczas, jeśli wchodząc po nich, zmieniasz pierwotny kierunek poruszania się. W zależności od tego, gdzie znajduje się skręt, możemy wyróżnić schody z dolnym lub górnym zabiegiem, a ze względu na to, w którą stronę skręcamy ‒ schody prawo- lub lewoskrętne.

Klienci, którzy dysponują ograniczoną przestrzenią, często decydują się właśnie na schody zabiegowe. Jak obliczyć ten typ schodów?

Możemy mieć tutaj nieco więcej zagwozdek niż w przypadku schodów prostych (jednobiegowych). Do określenia liczby stopni używamy tego samego wzoru 2 h + s = 60-65 cm, rozpoczynając od dokładnego wyznaczenia H, czyli wysokości kondygnacji. Wartość H będziemy dzielić przez wysokość stopnia i otrzymamy pożądaną liczbę stopni w naszym domu jednorodzinnym bądź dwupoziomowym mieszkaniu. Kłopotu może nastręczyć kwestia tego, ile schodów skrętnych powinno powstać, aby bezpiecznie i komfortowo dało się z nich korzystać. Kierując się tymi samymi kryteriami, trzeba też określić kąt skrętu, a na koniec porównać wyniki z wymaganiami prawnymi.

Jak obliczyć schody jednobiegowe?

Jednobiegowe, czyli proste. Schody, które jednym biegiem stopni łączą ze sobą dwie kondygnacje. Do ich obliczenia najlepiej skorzystać z formuły, którą przedstawiliśmy powyżej. Staraj się zachować precyzję przy mierzeniu wysokości kondygnacji. To kluczowa wartość wyjściowa, więc lepiej nie popełnić błędu. Możesz skorzystać z tradycyjnych przyrządów, takich jak miarka, albo użyć miernika laserowego, zwanego dalmierzem. Nie dość, że jest dokładniejszy, to o wiele wygodniejszy w użyciu.

Jak obliczyć schody dwubiegowe?

W tej kategorii schodów możemy wyróżnić takie, w których część stopni ma inne wymiary niż pozostałe. Stopnie te tworzą skręt, który pozwala na zmianę kierunku biegu schodów. Ale schody dwubiegowe to również schody ze spocznikiem. Wówczas właśnie na nim odbywa się zmiana kierunku wchodzenia (czy też schodzenia) po schodach. W tym drugim przypadku, jeśli mamy do czynienia ze spocznikiem, konieczne będzie wyznaczenie także wysokości od niższej kondygnacji do spocznika i od spocznika do wyższej kondygnacji. Trzeba będzie także zdecydować, czy spocznik sam w sobie będzie miał jeszcze stopień czy nie. W bardziej zaawansowanych obliczeniach można oczywiście liczyć na pomoc fachowców, czyli firmy ‒ takiej jak nasza ‒ która wykona dla Ciebie schody i pomoże dokonać wszelkich niezbędnych pomiarów. 

Jak obliczyć schody proste i co dalej? 

Nie musisz samodzielnie liczyć wysokości stopni, kąta nachylenia czy liczby podestów. Wychodząc naprzeciw potrzebom naszych klientów, cały proces uprościliśmy do minimum.

Wystarczy, że wpiszesz podstawowe wymiary pomieszczenia w naszym formularzu online – a my zajmiemy się resztą. Na tej podstawie przygotujemy dla Ciebie darmową ofertę, która zawiera:

  • szczegółowe parametry techniczne schodów,
  • dopasowany projekt,
  • oraz wizualizacje 3D w formie przejrzystych screenów.

Dzięki temu bez trudu zobaczysz, jak będą wyglądały Twoje przyszłe schody – bez potrzeby korzystania z żadnych programów czy aplikacji.

Nie musisz martwić się o żadne obliczenia – wszystko przeliczymy za Ciebie.
Jeśli masz pytania dotyczące projektu, oferty lub działania formularza – po prostu skontaktuj się z nami. Zespół SOWOSZ chętnie doradzi i pomoże w wyborze najlepszego rozwiązania do Twojego domu.

Powrót do listy wpisów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *