Poradnik

Drewniane schody do małego domu

Drewniane schody proste SOWOSZ do małego domu

Wybierając drewniane schody wewnętrzne, kierujemy się rozmaitymi czynnikami: materiałem, wyglądem, a także ‒ zwłaszcza w przypadku domów o niedużym metrażu ‒ rozmiarem. Schody w małym domu też mogą być piękne i funkcjonalne. Trzeba tylko wybrać te właściwe, a my chętnie Ci w tym pomożemy i podpowiemy, które sprawdzą się najlepiej.

Jak wybrać schody do małego domu?

W niewielkim domu każdy metr kwadratowy jest na wagę złota, dlatego kluczowa jest oszczędność przestrzeni wszędzie tam, gdzie tylko się da. Także na klatce schodowej. Właściciele domów o niewielkim metrażu powinni wybierać schody, które zajmują stosunkowo mało miejsca i takie, które można indywidualnie dopasować do przestrzeni, jaką dysponujemy. Na przykład tak zakręcić biegiem schodów, by wykorzystywały miejsce, którego mieszkańcy potrzebują mniej, np. część salonu albo korytarza i tym samym nie przeszkadzały w codziennym użytkowaniu.

Jeśli za małym metrażem Twojego domu lub mieszkania idzie także stosunkowo mały dostęp promieni słonecznych, wybierz schody ażurowe. Ich konstrukcja pozwala na przepuszczanie światła, możesz więc rozjaśnić nieco ciemną klatkę schodową.

Schody ażurowe świetnie sprawdzają się też jako schody do małego mieszkania, na przykład takiego z antresolą, na której usytuowana jest sypialnia lub gabinet.

Tym, czego potrzebujesz, są drewniane schody na wymiar. Zamawiając je u producenta, na przykład w naszej firmie SOWOSZ, otrzymasz produkt skrojony na miarę Twojego domu. Wykonamy dokładne pomiary i określimy optymalne parametry techniczne stopni ‒ tak, by idealnie pasowały do wnętrza. 

Zachęcamy do skorzystania z naszego konfiguratora schodów drewnianych, który pozwala w łatwy sposób przesłać nam wymiary potrzebne do przygotowania oferty oraz wizualizacji.

W konfiguratorze możesz określić typ schodów oraz podać kluczowe parametry, takie jak długość i szerokość, wielkość otworu, wysokość od podłogi do sufitu czy grubość stropu. Możesz również zdecydować, czy schody mają mieć stopnice.

Na podstawie przesłanych danych przygotujemy dla Ciebie wizualizację, która pomoże zwizualizować wygląd schodów przed podjęciem decyzji o zamówieniu

Schody wewnętrzne zajmujące mało miejsca

Konkretny typ schodów będzie uzależniony od układu budynku. W niektórych domach dobrym wyborem będą schody proste, a w innych ‒ z dolnym zabiegiem. Najważniejsze jest jak najlepsze wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Nie masz projektanta? Możesz liczyć na wsparcie naszych doradców. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w montażu schodów wewnętrznych oraz informacjom zwrotnym od naszych klientów naprawdę znamy się na rzeczy.

Schody drewniane zajmujące mało miejsca to między innymi:

  • Schody zabiegowe ‒ dzięki zmianie kierunku możemy optymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń, na przykład kierując dolny bieg w taki sposób, by w funkcjonalny sposób zaprojektować miejsce pod schodami. Jeśli mamy do czynienia ze schodami zabudowanymi, także przestrzeń pod nimi można zabudować i wykorzystać np. jako schowek albo małą garderobę. W przypadku schodów zabiegowych ażurowych kącik pod nimi może mieć bardziej dekoracyjny charakter. Niewielka komoda, sofa albo roślina doniczkowa to częste wybory aranżacyjne naszych klientów.
  • Schody kacze ‒ choć najczęściej wybierane są jako schody strychowe, bywa, że montujemy je jako schody do małego mieszkania. Zajmują bardzo mało miejsca, więc sprawdzą się także w domach liczących sobie stosunkowo niewiele metrów kwadratowych powierzchni. Minimalistyczny wygląd czyni je popularnym wyborem do nowoczesnych domów, np. szkieletowych.
  • Schody młynarskie ‒ idealne do bardzo małych przestrzeni, na przykład mieszkań z antresolą. Przypominają drabinę wyposażoną w balustradę. Praktyczne, ale i estetyczne, jeśli ‒ tak jak u nas ‒ wykonane są z wysokiej jakości surowca i z największą dbałością o detale.
  • Schody proste ‒ choć nie od razu kojarzą się jako schody wewnętrzne zajmujące mało miejsca, to warto je tu uwzględnić, ponieważ doskonale nadają się do wąskich pomieszczeń. Bywa, że w małych domach mamy do czynienia z dość długim i wąskim korytarzem ‒ schody proste będą wówczas rozwiązaniem idealnym.

Pamiętaj, że projektując schody wewnętrzne, musisz trzymać się reguł narzuconych przez prawo budowlane. Dotyczą one między innymi minimalnej szerokości użytkowej schodów czy też maksymalnej wysokości poszczególnych stopni. Wszystko w trosce o bezpieczeństwo osób korzystających ze schodów w małym domu. O kwestii wymiarów i normach, których należy przestrzegać w kontekście projektowania schodów, piszemy w osobnym artykule na blogu.

Dlaczego producent SOWOSZ to dobry wybór, jeśli chodzi o schody drewniane do małego domu lub mieszkania? Działanie naszej firmy wyróżnia:

  • wieloletnie doświadczenie w branży;
  • konfigurator produktów online, który pozwala przesłać nam wymiary potrzebne do przygotowania spersonalizowanej wizualizacji;
  • najwyższa jakość materiałów używanych do produkcji schodów;
  • troska o detale;
  • elastyczność ‒  produkcja schodów o wymiarach, jakich potrzebuje klient;
  • szeroki asortyment: od klasycznych schodów prostych, przez zabiegowe, kacze, po ażurowe;
  • fachowe doradztwo w kwestii dopasowania schodów do konkretnego budynku;
  • produkcja w Polsce;
  • działalność na terenie całego kraju.
Powrót do listy wpisów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *